Haber tarihi:2007/11/05
ÇOK ÖNEMLİ LÜTFEN DİKKAT !!! 

Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Özbal, kuş gribi hastalığına sebep olan H5N1 virüsünün geçirdiği değişimle H7N2'ye dönüştüğünü söyledi.

Bir gram kuş dışkısında 1 milyon kanatlıyı öldürecek kadar virüs olduğunu belirten Özbal, kuş gribine karşın erken tedbirler arasında avlanma yasağının da uygulanması gerektiğini bildirdi. Özbal, "Özellikle tehlikeli olanı yeşil başlı ördeklerdir. Bu ördeklerin bulaştıracağı tüm kanatlılar tehlikededir. Avcılar bu hayvanlardan uzak durmalı." dedi. Özbal, kuş gribine karşın erken tedbirler arasında avlanma yasağının da uygulanması gerektiğini söyledi.

Üç tipi olan kuş gribinin A tipinin insan, kanatlı, at, balina ve diğer bazı hayvanlarda görüldüğünü, her 3-4 yılda değişerek 11-40 yılda bir ölümlere neden olduğunu anlatan Prof. Dr. Yusuf Özbal, bugün kanatlılar arasında H7N2 infeksiyonunun yaygın olduğuna işaret etti. Prof. Dr. Özbal, tüm dünyaya yayılan ve panik oluşturan A/H5N1 infekte kanatlılardan insanlara bulaştığını, bugüne kadar virüs bulaşan 21 kişiden 4'ünün öldüğünü aktardı. Özbal, "Geçen yıl tüm dünyayı saran H5N1 tipi, bu yıl kanatlılar arasında yaygın olarak seyreden H7N2 tipidir. Bu son aylarda özellikle Uzakdoğu'da, Rusya, İngiltere, Çekoslovakya, komşumuz Yunanistan ve İran'da H7N2 tipi kanatlılar arasında yaygınlaşıyor. Enfekte olmuş göçmen kuşlar güneye giderken ülkemizden geçecek. Bu kuşlarla temas eden kişilerde bu hastalık bulaşabilecek. Bunun için ciddi önlem almak gerekir. Türkiye'yi bekleyen tehlike güz aylarıdır. Baharda gelen göçmen kuşlar, giderken de havadan dışkılarını bırakacak. Piknik ve tatil yapanlar, göçmen kuşların getirebileceği keneye karşı dikkatli olsun." şeklinde konuştu.

Virüsün şu anda insandan insana bulaşmadığını, bunun için 10-20 yıl geçmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Özbal, böyle olursa dünyada 100-150 milyondan aşağı insanın ölmeyeceğinin altını çizdi. Özbal, bu sebeple tedbirlerin yoğunlaştırılmasını istedi.

KAYNAK : ZAMAN ONLINE   Haber tarihi:30/10/2007

Ersan Temizel