Haber tarihi:2007/10/20
İPSALA - KARPUZLU ÇELTİK EKİCİSİNİN YÜZÜ GÜLDÜ BU YIL SORUNSUZ HASAT  
ÇELTİK ÜRÜNÜNDE HENÜZ OLGUNLAŞMAMIŞ  BAŞAK TANELERİNİ KOPARIP  TELEF EDEN SERÇELER BU YIL TARLALARA YAKLAŞAMADI,
KEŞANLI ÇELTİK ÜRETİCİSİ SN.ÇOŞKUN MALTEPENİN (0532 4362526) VERDİĞİ BİLGİYE GÖRE İPSALA-KARPUZLU PAŞAKÖY 'DEKİ  ÇELTİK ALANLARININ 2006 YILI HASATINDA ARAZİNİN BİR KISMINDA YAKLAŞIK 50 DÖNÜM EKİLİ ÇELTİK ALANINDA 30 TON ÇELTİK SERÇELER TARAFINDAN TELEF EDİLDİĞİ  VE ÇOK BÜYÜK ZARAR ETTİKLERİ BELİRTİLDİ.SERÇELERİN OLGUNLAŞMAMIŞ ÇELTİK TANELERİNİ KOPARIP ÇIKAN SIVIYI  TÜKETMELERİ VE SERÇELERİN ANA BESİN KAYNAĞI OLMAYAN,SADECE FARKLI TAT ALMAK AMACI İLE ÜRÜNE ZARAR VERDİĞİ BİLDİRİLDİ.  
ÖZELLİKLE  SERÇELERİN YATAK YAPTIKLARI VE GECELEDİKLERİ SAZLIK ALANLARA YAKIN ÇELTİK BÖLGESİNDE SUPER BIRD-X PELLER PRO 1 SERÇE VE BEYAZ KUŞLARI UZAKLAŞTIRAN SİSTEMLERİMİZ % 100 BAŞARI SAĞLAMIŞTIR.
12 V  AKÜ İLE ÇALIŞTIRDIĞIMIZ SİSTEMİMİZ ZEMİNDEN YAKLAŞIK 2-3 METRE YÜKSEKLİĞE AĞAÇ DİREKLER ÜZERİNE MONTAJI YAPILAN HOPARLÖRLER VASITASI İLE BÖLGE YIRTICI KUŞ SESLERİ VE SERÇELERİN YIRTICI KUŞ PENÇESİNDEKİ ÖLÜM SESLERİ İLE FOTOSEL SİSTEMLİ  CİHAZLARIMIZLA SADECE  GÜNDÜZ PERİYODUNDA 8 SANİYE SES YAYINI 21 SANİYE KUŞLARA UZAKLAŞMA SÜRESİ İLE DEVAMLI ÇALIŞTIRILMIŞ VE ZARARLI SERÇELER İLE MÜDADELEDE % 100 BAŞARI SAĞLANMIŞTIR.
CİHAZLARIMIZ TAMAMEN ELEKTRONİK VE İZOLASYONLU OLDUĞUNDAN BAKIM VE KULLANICI GEREKTİRMEMEKTEDİR. HASAT SONRASI DEVRE DIŞI BIRAKILMIŞ VE ÜRETİCİ İLE TÜM PERSONELE ÇELTİK ÜRÜNÜNÜN ÖNÜMÜZDEKİ OLGUNLAŞMA  DÖNEMİNE KADAR CİHAZIN ÇALIŞTIRILMAMASI,KUŞLARIN EKOLOJİK DENGEDEKİ ÜSTÜN GÖREVLERİ ANLATILMIŞTIR.
19.07.2007 TARİHİNDE BİZE ARAYAN ÜRETİCİ SN.ÇOŞKUN MALTEPE SİSTEMİ GÜVENLİ MUFAZA ETMEK İÇİN BİLGİ ALMIŞ  TEŞEKÜRLERİNİ İLETMİŞTİR.TÜM ÜRETİCİLERİN BIRD-X PELLER PRO1 ZARARLI KUŞ KOVUCU SİSTEMİMİZİN ETKİLERİNİ VE KULLANIM  KOLAYLIĞINI  PAYLAŞMAK ÜZERE TELEFONLARINI BEKLEYECEĞİNİ SÖYLEMESİ BİZLERİ ONURLANDIRMIŞTIR.
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.